Kursa vadītājs:Egita Senakola
Mērķauditorija:Zobārstniecība
Valoda:Angļu, Latviešu
Zinātnes nozare:Klīniskā medicīna; Stomatoloģija

1. daļa. Praktiskas izpratnes veidošana par sabiedrības aprūpes iespējām zobārstniecībā, veidojot pozitīvu profesionālu attieksmi pret veselības un mutes veselības veicināšanu un izglītošanu, izpratne plānot un izstrādāt izglītojošās programmas zobārstniecībā dažādām iedzīvotāju vecuma grupām. 2. daļa. Sniegt studentiem zināšanas, attīstīt prasmes un kompetences, lai viņi spētu ar zinātniskām metodēm atrast atbildes uz klīniskiem jautājumiem, galvenokārt, izprotot zinātnisko metodoloģiju tādā līmenī, lai spētu lasīt un kritiski analizēt zinātnisko literatūru.

Stomatoloģisko saslimšanu profilakse, periodontoloģija.

Iegūs izpratni par primārās veselības aprūpes principiem, kopējo riska faktoru pieeju, mutes veselības aprūpes organizācijas principiem un modeļiem Latvijā un ārzemēs. Iegūs izpratni par mutes veselības veicināšanas - izglītošanas principiem un pieejām, zobārstniecības komandas lomu veselības veicināšanā un izglītošanā.
Atpazīs zinātniskās metodikas principus. Identificēs mūsdienu medicīnas zinātnes veiksmes un problēmas. Atpazīs uz pierādījumiem balstītas medicīnas konceptu. Atpazīs pamata klīniskās-epidemioloģiskās pētniecības dizainus. Identificēs pētījuma jautājumus. Atšķirs medicīnas informācijas interneta vietnes pacientiem un profesionāļiem. Pazīs biomedicīnas meklēšanas pārlūkus publicētai literatūrai. Identificēs ētikas principus biomedicīnas pētījumos. Identificēs ētiku regulējošos dokumentus medicīnas zinātnē. Atpazīs galvenās ētikas problēmas zinātnē.

Students pēc kursa beigšanas spēs novērtēt un praksē pielietot mutes veselības veicināšanas un izglītošanas pamatprincipus. Spēs savā klīniskajā darbā vispirms ievērot profilaktisko pieeju un stratēģijas, pretstatā ārstēšanas režīmam zobārstniecībā. Spēs izvērtēt atsevišķa indivīda profilaktiskās vajadzības - pacienta ēšanas paradumus, higiēnas iemaņas, ieteikt smēķēšanas atmešanas nosacījumus, izglītot pacientus kā novērst zobu traumas un rīkoties to gadījumā. Veikt meklēšanu medicīnas informācijas interneta vietnēs un pārbaudīt tās ticamību. Veikt medicīnas informācijas meklēšanu datubāzēs, izmantojot meklēšanas pārlūkus. Pielietot medicīniskās informācijas ticamības un kvalitāte izvērtēšanas kritērijus.

Students pēc kursa beigšanas spēs izglītot zobārstniecības pacientus un sniegt primāro mutes veselības aprūpi dažāda vecuma iedzīvotājiem. Spēs piedalīties dažādu mutes veselības veicinošu, izglītojošu programmu izstrādē un realizācijā iedzīvotājiem dažādās vecuma grupās. Šis kurss nodrošina kompetences, kas ļauj studentam atpazīt pētījumu nozīmi klīniskajā praksē un pamatprasmes medicīniskās informācijas meklēšanai un kritiskai novērtēšanai.

Plānošanas periods:2024. gada pavasara semestris
Zobārstniecība, ZF6MaģistrsObligātsEgita Senakola, Ilze Maldupa
Zobārstniecība, SSNSF6MaģistrsObligātsEgita Senakola, Sergio Andres Uribe Espinoza