Pārlekt uz galveno saturu
Mirklis ar studentu

Viktorija Luīze Katarina Šēfa (Viktoria Luise Katharina Schaeff) ir Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) sestā kursa medicīnas studente. Pagājušajā gadā viņas dzīve strauji mainījās pēc tam, kad viņa kopā ar studenti Kiū Ang Tī Nījenu (Kieu Anh Thi Nguyen) radīja ideja par inovatīvu implantu savlaicīgai insulta novēršanai. Viņu komanda Smart Umbrella izcīnīja otro vietu starptautiskajā inovāciju konkursā EIT Health Winners' Event Parīzē un piesaistīja ārvalstu investoru uzmanību.

Pēdējā gada laikā tu esi prezentējusi savu ideju dažādām žūrijām, bet kā tu prezentētu sevi?

Es teiktu, ka esmu ļoti atvērta un enerģiska medicīnas studente no Vācijas, kurai ļoti patīk atklāt jaunas lietas.

Man patīk diskutēt un darboties komandā, tādēļ visi mani projekti tapuši sadarbībā ar citiem.

Turklāt mēdzu būt diezgan kaitinoša – man par visu ir viedoklis, un es nevairos to paust.

Viktoria_Paris_EIT_Health.jpg

Viktorija Luīze Katarina Šēfa (otrā no kreisās) kopā ar komandas "Smart Umbrella" biedriem izcīnīja otro vietu prestižajā EIT Health Winners' Event – Eiropas inovāciju konkursā Parīzē. Foto no privātā arhīva

Kā un kad pirmo reizi uzzināji par RSU?

Lai uz to atbildētu, jāielūkojas pagātnē... 13 gadu vecumā es pārcēlos uz Apvienoto Karalisti, lai iestātos internātskolā. Pēc skolas absolvēšanas atgriezos Berlīnē un apjautu, ka man nav ne mazākās nojausmas, kādu profesiju gribu apgūt. Man nebija ne mazākās domas par medicīnas studijām, jo uzskatīju, ka šajā nozarē strādā tikai ļoti gudri cilvēki no tādām ģimenēm, kurās bijuši mediķi vairākās paaudzēs. Uzlūkoju zinātni kā iespējamu virzienu, piemēram, ģenētiku un embrioloģiju, bet ne medicīnu. Paņēmu brīvu gadu, lai nesteidzīgi pieņemtu šo svarīgo lēmumu, un izmēģināju pastrādāt dažādās profesionālajās vidēs, tai skaitā slimnīcā. Tieši tur sapratu, ka medicīna ir īstā izvēle, tomēr nevarēju studēt Vācijā, jo iepriekšējo izglītību biju ieguvusi Apvienotajā Karalistē. Tā kā nebiju apguvusi mācību programmu Vācijā, man nebija iespējas konkurēt ar vietējiem absolventiem par vietu medicīnas skolā Vācijā.

Sāku aplūkot studiju iespējas ārvalstīs. Satiku draudzeni, kura RSU bija sākusi studēt 2009. gadā. Viņa pastāstīja par universitāti, taču diemžēl tas bija dienu pirms dokumentu iesniegšanas beigu termiņa, tāpēc neizdevās laikus pieteikties un mans pieteikums tika noraidīts. Nākamreiz veicās labāk, un nu kopš 2014. gada esmu piederīga šai universitātei. Ne mirkli to neesmu nožēlojusi!

Tu esi ļoti daudz ceļojusi...

Tiesa! Grūti pateikt, kur ir manas mājas. Ir tik daudzas bāzes vietu, kā es tās mēdzu dēvēt. Ceļošana ļoti ietekmējusi manu dzīvi, un esmu iemācījusies viegli iepazīties ar jauniem cilvēkiem. Mūsdienās pasaule kļuvusi internacionālāka – cilvēki daudz pārvietojas gan darba dēļ, gan privāti. Ļoti priecājos, ka pusaudža gados tiku iemesta sarežģītos apstākļos un ļoti ātri iemācījos pielāgoties.

Vai tev izdevās ātri pielāgoties dzīvei Rīgā?

Es mīlu Rīgu! Šī pilsēta man iepatikās jau pirmajā dienā, bet pēdējo gadu laikā tā pārsteidzoši mainījusies – Rīga kļuvusi dzīvīgāka un ērtāka. Kā piemēru varu minēt fitnesa klubus. Agrāk tie bija vai nu ļoti dārgi, vai arī to atrašanās vieta nebija ērta. Turpretī tagad izvēle ir liela, un to abonements kļuvis pieejamāks finansiālā ziņā. Rīga ir augusi un attīstījusies, vienīgā kaitinošā lieta ir tilti, kuri ielās rada sastrēgumus. Izmaiņas ir ne tikai praktiskajās lietās, ir mainījies arī cilvēku domāšanas veids.

Rīga kļuvusi daudz internacionālāka. Kad pārcēlos uz Rīgu, man šķita, ka cilvēki šeit ir drūmi, bet tagad pat mikroautobusa šoferis uz manu sveicienu atbild ar "Čau!".

Viktoria_portrait.jpg

Kādi ir tavi nākotnes plāni?

Bērnībā gribēju kļūt par zinātnieci, jo biju iepazinusies ar kādu lielisku zinātnieci un vēlējos viņai līdzināties. Kad nonācu Rīgā, nolēmu pievērsties vispārējai ķirurģijai, savukārt vēlāk radās interese par bērnu ķirurģiju. Kad sāku strādāt slimnīcā, secināju, ka izmaiņas medicīnas iestādēs varēs īstenot, ja līdztekus ārsta grādam būs labas zināšanas ekonomikā. Tāpēc sāku tiešsaistes studijas ekonomikā kādā Vācijas universitātē, un pašlaik esmu trešā semestra studente. Gribu kļūt par ķirurģi, kas veic arī administratīvo darbu. Tā kā šobrīd biotehnoloģijas kļūst arvien populārākas, man vēl ir jāpārdomā sava izvēle. Ja es iestātos doktoranturā, tad specializētos klīniskajos pētījumos.

Visa pamatā tomēr ir cilvēki, kurus satiekam savā ceļā un kuri mūs iedvesmo doties noteiktā virzienā. Šajā ziņā man ir ļoti paveicies, jo arvien sastopu iedvesmojošas personības, kuras virza manu dzīvi uz labo pusi.