Pārlekt uz galveno saturu
Studentiem
Absolventiem
Darbiniekiem
Skolēniem
Skolotājiem

Tieši pirms gada 16. jūnijā durvis apmeklētājiem vēra Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Anatomijas muzejs.

rsu_anatomijas_muzeja_atklasana.jpg

RSU rektors prof. Aigars Pētersons un RSU Anatomijas muzeja vadītāja doc. Ieva Lībiete muzeja svinīgajā atklāšanā 2021. gada 16. jūnijā

Gada laikā muzejs ir kļuvis par atpazīstamu apskates vietu gan rīdzinieku, gan pilsētas viesu vidū, un līdz šim muzeju ir apskatījuši jau 12 732 apmeklētāji. Publiskajā telpā muzejs veiksmīgi sevi pieteicis kā zinātniski radoša izglītības vieta un kultūrtelpa ar neparastu piedāvājumu.

Aizvadītie pasākumi

Gada laikā muzejs noorganizējis vairāk nekā 20 publisko lekciju un pasākumu, uzņēmis pie sevis vairākus zinātnes un kultūras notikumus, kā arī laipni sagaidīja RSU studentus, viesus un sadarbības partnerus.

rsu_anatomijas_muzejs_47_starpt_med_vestures_biedribas_kongress.jpg

No 2021. gada 24. līdz 28. augustam muzejā noritēja 47. Starptautiskās medicīnas vēstures biedrības kongress, kurā klātienē un attālināti piedalījās vairāk nekā 600 klausītāju no visas pasaules

2021. gada 25. augustā Anatomijas muzejā notika medicīnas un mākslas mijiedarbībai veltīts simpozijs Anatomy & Beyond, kurā mākslinieki, anatomi, zinātnieki un ārsti sarunājās par to, kā māksla un anatomija iztēlojas cilvēces nākotni uz Zemes un ārpus tās. Nākotnes anatomijas izpētē mūs atbalstīja Didzis Gavars. Simpozijam sekoja izstāde, kuras laikā muzeja ekspozīcijā tika integrēti septiņi medicīnas mākslas darbi.

2022. gada 2. februārī svinējām pirmās anatomijas lekcijas 102. gadadienu, noklausoties tēlnieka, LMA docētāja un Anatomy Next dibinātāja Ulda Zariņa lekciju par écorché – cilvēka atveidojumu bez ādas. Arī mūsu muzeja ekspozīcijā atrodams écorché paraugs. Tas tika skenēts, un tā 3D modelis pieejams vietnē Anatomy For Sculptors.

8. aprīlī muzejā notika starptautiskā īsfilmu festivāla 2Annas atklāšana, pulcējot vienkopus ap 80 Latvijas un ārvalstu kino industrijas pārstāvju. Festivāla ietvaros muzejā notika divi plaši apmeklēti īsfilmu seansi par mākslīgo intelektu un transhumānismu.

rsu_anatomijas_muzejs_muzeju_nakts-griezta.jpg

2022. gadā pirmo reizi Anatomijas muzeja pastāvēšanas vēsturē ekspozīcijā varēja ielūkoties Muzeju nakts laikā

Par spīti lietum un rindai, kas stiepās pāri Rīgas kanālam līdz pat Muitas ielai, muzeju apskatīja 1397 apmeklētāji, bet vakara noslēgumā uzstājās komponists Platons Buravickis ar īpaši Muzeju naktij komponētu skaņdarbu Iekšējo pasauļu tīrumos.

Lasīt plašāk

Izglītība

Muzeja kolekcija sākotnēji tika veidota medicīnas studentiem, taču šogad, veidojot muzeja izglītības programmas, muzeja darbinieki kolekciju caur radošām nodarbēm padarīja pieejamāku arī pārējiem. Uz nodarbībām muzejā tika aicināti gan skolēni, gan pieaugušie, kurus interesē nedaudz citādāk papētīt "iekšlietas".

Kopā ar mākslinieci Elīzu Māru tika aizvadītas vairākas Adatomijas jeb anatomijas izšūšanas nodarbības. Meistarklašu dalībnieki iepazina anatomiju "caur adatas aci" un ar dūrieniem un pērlītēm radīja katrs savu oriģināldarbu.  

Lai attālināto mācību laikā skolēnu ikdienu padarītu krāsaināku, bija izstrādātas divas anatomijas zīmēšanas nodarbības, kas nu kļuvušas par pieprasītāko muzeja pakalpojumu ne tikai skolēnu, bet arī pieaugušo vidū.

rsu_anatomijas_muzejs_galvaskausa_zimesana.jpg

Pirmā zīmēšanas nodarbība klātienē

Abas nodarbības, kad kopā tiek zīmēta Sirds un Galvaskauss, ir iekļautas kultūrizglītības programmā Latvijas skolas soma un Latvijas skolēniem pieejamas bez maksas. Šajā mācību gadā attālinātās zīmēšanas nodarbībās piedalījās 1376 skolēni, bet nu jau esam aizvadījuši pirmās nodarbības arī klātienē.

Šīs nodarbības ir lielisks veids, kā, nododoties meditatīvam un nomierinošam zīmēšanas procesam, apgūt anatomiju. Tās piemērotas arī tiem, kuriem šķiet, ka abas rokas ir kreisās.  

Krājums

Muzejā glabājas ne vien anatomiskie preparāti, bet arī tūkstošiem dokumentu un foto liecību. Lai padarītu šo materiālu pieejamāku pētniekiem, muzejs uzsācis divus apjomīgus digitalizācijas projektus.

ERAF projektā Kultūras mantojuma digitalizācija ir digitalizētas 950 stikla fotoplates, kas tapušas Anatomijas institūtā 20. gs. 20. gados.

Ar kompānijas Roche Latvija atbalstu ir digitalizētas 10 065 antropoloģiskās anketas, kas iegūtas Latvijā veiktās ekspedīcijās 20. gs. 20.–30. gados. Anketās atzīmēti ne vien cilvēka fiziskie parametri, bet arī nodarbošanās, izglītības līmenis, ģimenes stāvoklis, vecāku un vecvecāku dzīves dati un nāves iemesli. Anketas būs pieejamas pētnieciskajām vajadzībām pēc pieprasījuma.  

Muzejs šogad saņēmis unikālu dāvinājumu no anatoma un anatomijas vēsturnieka Oskara Baldomero, kurš ir vēsturiskās Bāzelē glabātās prof. Artūra fon Hohštetera kolekcijas kurators. Baldomero muzejam uzdāvināja 35 unikālākos kolekcijas preparātus, kas tapuši laika posmā no 18. gs. līdz 20. gs. sākumam. Apmeklētājiem šī jaunā ekspozīcijas daļa apskatei būs pieejama 2023. gadā.

Leģendāra kolekcija laikmetīgā ekspozīcijā

Maijā muzeja darbinieki devās uz Jēkabpili saņemt vienu no 12 Latvijas Muzeju biedrības gada balvas nominācijām. Žūrija muzejam veltīja šādus vārdus:

"RSU Anatomijas muzeja unikālās, leģendārās kolekcijas stāsts izstāstīts laikmetīgā ekspozīcijas valodā, sniedzot apmeklētājiem iespēju gan brīnīties, gan šausmināties, gan iegūt uzticamu informāciju par fascinējošo cilvēka ķermeni.

Saturā un formātā tā ir izcila ekspozīcija, radot jaunu koncepciju noslēgtai kolekcijai, kas ir estētiski pievilcīga, radot interesi visās vecuma grupās."

rsu_anatomijas_muzejs_kolektivs-griezta.jpg

RSU Anatomijas muzeja kolektīvs un draugi Latvijas Muzeja biedrības gada balvas pasniegšanā

Drīzumā

17. augustā Anatomijas muzejā tiks atklāta jauna izstāde – mākslinieka Padija Hārtlija intervence Anatomijas muzejā.

Britu keramiķis Hārtlijs zināms gan kā mākslinieks, kura radīto skulptūru nēsājusi Lady Gaga, gan kā aizrautīgs Pirmā pasaules kara artefaktu pētnieks, un viņa cilātās tēmas par kara tranšejām, traumām un iznīcību sāpīgi iekļaujas mūsdienu kontekstā.

Hārtlijs speciāli Anatomijas muzeja ekspozīcijai izveidojis keramikas darbu sēriju Foetal attraction. Izstāde būs skatāma līdz 26. janvārim.  

Uz tikšanos muzejā!

rsu_anatomijas_muzejs_padija_hartlija_darbs.jpg

P. Hārtlija darbs "Foetruvian Man"