Pārlekt uz galveno saturu
Mirklis ar studentu

Trojs Alfreds (Troy Alfred) ir medicīnas students no Šrilankas, kurš uz Latviju pārcēlās 2016. gadā. Šoruden Trojs turpinās studijas 6. kursā. Viņš ir viens no RSU Debašu kluba (Debates and Conversations Group, D&C) dibinātājiem un tā pašreizējais prezidents.

Šarmišta Šarma (Sharmishtha Sharma) ir RSU 4. kursa medicīnas studente. Šarmita ir no Indijas, bet pārcēlās uz Rīgu jau 15 gadu vecumā. Debašu klubā viņa nodarbojas ar finanšu jautājumiem un vada pasākumus.

Kā tu nonāci līdz idejai par D&C izveidi?

Trojs: Ideja par šāda kluba izveidi man pirmo reizi radās pandēmijas laikā – 2020. gada augustā. Pandēmija bija laiks, kas man ļoti labi ļāva iepazīt pašam sevi, un es sapratu, ka cilvēkiem ir jādod iespēja izrunāties.

Cilvēki patiesībā pārāk maz apspriež smagas tēmas un bieži reaģē agresīvi uz atšķirīgo. Un tad es nodomāju, kāpēc gan neizveidot platformu, kurā cilvēki ar cieņu izturētos cits pret cita dažādo viedokli un varētu apspriest dažādus tematus kopā.

Šarmišta, kā klubā iesaistījies tu?

Šarmišta: Trojs ir mans draugs, un par klubu uzzināju tieši no viņa. Pavadot laiku ar draugiem, mēs bieži vien apspriežam dažādus tematus, runājam par nopietniem jautājumiem, turklāt viedokļu apmaiņa un debates mani interesējušas jau kopš bērnības. Vidusskolā iesaistījos Model United Nations. Tā ir organizācija, kas simulē Apvienoto Nāciju Organizācijas darbību augstskolu līmenī. Ja mana karjera un ceļš medicīnas jomā beigtos, vienmēr paturēju prātā rezerves plānu, proti, vai nu kļūt par juristi, vai iesaistīties starptautisko jautājumu jomā. 

Kāds ir kluba darbības mērķis?

Šarmišta: D&C ir strukturētu un brīvu sarunu platforma. Klubs tika izveidots ar mērķi uzlabot un paplašināt mūsu zināšanas, apspriest pretrunīgas tēmas, attīstīt komunikācijas, sociālās un klausīšanās prasmes, kā arī ar mērķi iemācīties ar cieņu izturēties pret cita cilvēka izteiktajiem argumentiem.

Mēs ceram, ka klubā cilvēki iemācīsies neuztver citu viedokļus un argumentus personīgi, kā arī spēs iedziļināties un saprast cita viedokli.

D&C klubs ir izveidots arī tādēļ, lai uzlabotu ikviena kritiskās domāšanas spējas un pilnveidotu sevi. Īsāk sakot, debates palīdz kluba biedriem iegūt plašākas zināšanas dažādās nozarēs, kas sniedzas ārpus viņu akadēmiskajiem studiju kursiem universitātē.

Vai plānojat sadarbību ar RSU Studējošo pašpārvaldes (RSU SP) organizēto Debašu klubu?

Trojs: Kopā ar RSU SP un RSU Ārvalstu studentu asociāciju organizējām Fashion Revolution pasākumu. Esam sazinājušies ar RSU SP Debašu klubu un uzaicinājuši viņus uz visām mūsu sanāksmēm. Cerams, ka nākotnē sadarbosimies vairāk. Tā būtu lieliska iespēja sapulcēt gan profesorus, gan Latvijas un ārvalstu studentus vienuviet.

Esmu sapratis, ka šāda kluba darbībai ir nepieciešams dibināt kontaktus. Ne tikai ar Latvijas studentiem, bet arī ar mūsu docētājiem.

DNC_fashion-event_.jpg

Kā notiek jūsu sanāksmes?

Trojs: Parasti organizējam divas sanāksmes mēnesī. Pirmajā tikšanās reizē apspriežam debašu tēmas. Pēc divām nedēļām notiek pašas debates. Tālāk pēc nejaušības principa sadalām visus dalībniekus grupās, kurās tiek diskutēts par konkrēto tēmu. Mūsu klubā nav nedz uzvarētāju, nedz zaudētāju – mēs sanākam kopā, lai diskutētu. Mēs ieklausāmies citu viedokļos, analizējot, kāpēc un kāds ir otra domu gājiens. Manuprāt, ir svarīgi mēģināt izprast citu cilvēku viedokļa pamatojumu un būt saprotošam.

DNC_zoom-event-screenshot.png

Kā jūs izlemjat par tēmām, un ko līdz šim jau esat apsprieduši? 

Trojs: Es vairāk koncentrējos uz intelektuālām diskusijām par tēmām, kas varētu likt cilvēkiem teikt: "Man ir cits viedoklis par šo jautājumu."

Būtībā ikviens no mums ir zinošs par ļoti dažādām tēmām, bet, daloties ar viedokli, uzdodot jautājumus un cenšoties izprast cita viedokli, mēs visi gūstam lielāku labumu, kā arī katrs dodam savu pienesumu.

Mani interesē pretrunīgas tēmas, par kurām cilvēki varētu kautrēties runāt.

Iepriekš esam diskutējuši, piemēram, par:

  • vakcināciju (pie mums viesojās RSU Bioloģijas un mikrobioloģijas katedras profesors Aigars Reinis),
  • vegānismu,
  • filmu Borats,
  • lieko svaru un skaistuma standartiem,
  • marihuānas legalizāciju (ar herboloģi Ilvu Minaveju),
  • likumiem, kas ietekmē LGBT kopienu,
  • karu pret narkotikām (ar RSU Farmakoloģijas katedras profesoru Dmitriju Kustovu).

Tā kā jūs esat atvērti pretrunīgiem sarunu tematiem, kā jūs pārliecināties, ka visi klātesošie debašu laikā jūtas droši un uzklausīti? Vai jums ir moderators? 

Šarmišta: Mūsu grupā vienmēr ir moderators, kurš ir atbildīgs par sanāksmes vadīšanu. Turklāt debates notiek ar pieaicinātiem viesprofesoriem, kas sniedz iespēju uzklausīt jomas ekspertu konkrētajā jautājumā. Lai saglabātu sarunu plūsmu un izvairītos no konfliktiem, esam ieviesuši noteikumus, kas palīdz pārraudzīt konfliktsituācijas, neļaujot tām pārvērsties par problēmu. Ja kāds sarunu laikā ir aizskarošs vai pārāk personisks, mēs izsakām brīdinājumu. Pēc trešā brīdinājuma cilvēkam uz mēnesi tiek liegta iespēja piedalīties debatēs. 

Vai šādas situācijas jau ir bijušas?

Šarmišta: Pagaidām ne. Varu vien teikt, ka līdz šim mūsu tikšanās un cilvēku ieguldījums ir bijis patiesi pārsteidzošs. Mums ir bijušas lieliskas diskusijas par dažādām tēmām, un ir tik interesanti novērot, cik ļoti cilvēku viedokļi var atšķirties viena jautājuma ietvaros.

Kāds ir jūsu ieguvums no dalības klubā?

Šarmišta: Klubā esmu iemācījusies ieklausīties citu viedoklī un tos pieņemt.

Trojs: Es esmu iemācījies labāk formulēt savu domu un uztvert diskusijas daudz mierīgāk, līdzsvarotāk. Man patīk tā sajūta, kas rodas pēc mūsu diskusijām. Sajūta, ka esi sasniedzis ko jaunu.

Vai jums ir kādi plāni rudenim?

Trojs: Šogad mūsu kluba lielākais notikums būs vēlēšanas. Centīsimies arī novirzīt savu enerģiju uz raidierakstu jeb podkāstu veidošanu. Tas prasīs zināmu laiku un piepūli, bet es ar nepacietību gaidu, kad varēšu tam ķerties klāt!

Debašu kluba lapa (angļu valodā)

Iepriekšējā intervija RSU mājaslapā ar Troju Alfrēdu