Jaunas datorizētas novērtēšanas metodes izstrāde pusaudžu psihiskās veselības iznākumu mērīšanai un monitorēšanai post-COVID pandēmijas apstākļos

Projekta/līguma nr.
VPP-VM-Sabiedrības_Veselība-2023/6-0002
Projekta finansējums
400 000,00 EUR, sadarbības partnera Rīgas Tehniskās universitātes daļa: 130 200,00 EUR
Projekta vadītājs
Projekta īstenošana
22.12.2023. - 21.12.2025.

Izstrādāt jaunu datorizētu novērtēšanas sistēmu (CAAT), lai mērītu un monitorētu 13–19 gadīgu pusaudžu psihiskās veselības rādītājus, īpaši pievēršoties pašnāvnieciskas uzvedības riska faktoru noteikšanai pēc COVID pandēmijas.

Apraksts

Projekta ietvaros divu universitāšu – Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) un Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) – zinātnieku un praktizējošu psihiskās veselības speciālistu sadarbībā tiks izstrādāta inovatīva novērtēšanas metode pusaudžu psihiskās veselības iznākumu mērīšanai un monitorēšanai.

Tās pamatā ir mūsu komandas iepriekšējos pētījumos izstrādātā datorizētā indivīda personības novērtēšanas sistēma, kas tiks pielāgota un standartizēta pusaudžu (13–19 g.) populācijā.

Ar šā instrumenta palīdzību būs iespējams novērtēt indivīda personības iezīmes un psihisko stāvokli, tostarp pašnāvnieciskas uzvedības risku, ne tikai sniedzot atbildes uz testa jautājumiem, bet arī balstoties uz dažādiem paralēliem psihofizioloģisko parametru mērījumiem (lēmumu pieņemšanas laiks un spiediens), kas tiks integrēti kopējā vērtējumā.

Metodes ieviešana veselības aprūpes sistēmā uzlabos pusaudžiem sniegto psihiskās veselības aprūpes pakalpojumu kvalitāti un pieejamību, jo īpaši koncentrējoties uz pašnāvību riska faktoru identificēšanu pēc COVID pandēmijas.

Galvenie sasniedzamie rezultāti

• Tiks izstrādāti ieteikumi par pusaudžu psihiskās veselības novērtēšanas metodoloģiju

• Priekšlikumi veselības aprūpes vadlīniju, algoritmu atjaunināšanai pusaudžu psihiskās veselības aprūpes jomā
  • Tiks izstrādāts pamatojums metodes komercializācijai un iekļaušanai valsts apmaksājamo metožu sarakstā veselības aprūpes pakalpojumiem

Komanda

Vadītājs

Vadošais pētnieks, Projekta vadītājs

Administratīvā asistente

Biroja vadītāja, Zinātniskā asistenta p. i.

RSU darba grupa

Studiju programmas direktore, Docētāja, Vadītāja, Vadošā pētniece

Docētāja, Vadošā pētniece

Vadošā pētniece

Docētāja, Vadošā pētnieka p. i.

Pētnieks

Docētājs, Pētnieka p.i., Pētnieka p.i.

Zinātniskais asistents

Docētāja, Zinātniskā asistenta p. i.

RTU darba grupa

Vadošais pētnieks

Projekta aktualitātes

Dalība RSU10. starptautiski praktiskajā konferencē Veselība un personības attīstība: starpdisciplinārā pieeja (18.04.2024).
Pusaudžu uzvedības problēmu un emocionālā stāvokļa novērtēšanas skrīninga instrumenta teorētiskais ietvars un sākotnējā struktūra
V. Perepjolkina, J. Koļesņikova, I. Krone, Z. Gulbe, L. Nauzere

Trauksmes un ar bailēm saistītu traucējumu simptomu novērtēšanas skalas pusaudžiem (13-19 g.v.) izstrādes pirmais posms.
Z. Gulbe, S.S. Saulīte, D. Považnaja, V. Perepjolkina, J. Koļesņikova, I. Krone, A. Stepens