Biostatistika
Studiju programma sniedz studējošajiem ne tikai padziļinātas zināšanas par statistikas datu apstrādes metodēm, bet arī veicinās izpratni par biežāk izplatītāko slimību cēloņiem un norisi, kā arī par epidemioloģisko un klīnisko pētījumu norisi.
Šī programma tiek īstenota arī angļu valodā.
Īsumā par programmu
dzīvās dabas zinātnes
akreditēta līdz
dabaszinātņu maģistra grāds biostatistikā
12 budžeta
1 maksas
3 maksas*
2700 EUR/gadā*
*Līdzfinansēto studiju vietu skaits
Studiju vide, saturs un metodes
Studiju vide
Studiju procesā tiek izmantotas mūsdienīgi aprīkotas auditorijas un modernas datorklases ar jaunākajiem materiāltehniskajiem līdzekļiem, IT iekārtām, statistikas datorprogrammām (R, SAS, IBM SPSS Statistics, STATA), audio un videoiekārtām, interaktīvām tāfelēm, kā arī ir pieejama bibliotēka ar plašu zinātniski pētniecisko datubāžu klāstu no visas pasaules.
Piezīme. Atsevišķos studiju kursos studiju programmā, kuru īsteno latviešu valodā, lekcijas un saziņa ar viesdocētājiem un patstāvīgo darbu izpilde notiek angļu valodā.
Studiju saturs
Galvenie studiju kursu bloki:
- statistikas studiju kursipar klasiskām un inovatīvām statistikas datu apstrādes metodēm, ir vērsti uz statistikas datu apstrādes metožu izmantošanu un iegūto rezultātu padziļinātu analīzi;
- medicīnas studiju kursi par cilvēka anatomiju, ķīmiskiem procesiem, laboratoro diagnostiku un par biežāko slimību etioloģiju, diagnostiku un ārstēšanu, lai students spētu saprast un analizēt iegūtos datus un pilnvērtīgi interpretēt rezultātus;
- epidemioloģiskie kursi vērsti uz pētniecības iemaņu attīstību, kā arī izpratnes radīšanu par sabiedrības veselības pamatnostādnēm, pētījumu metodoloģiju un plānošanu;
- kursi par klīniskajiem pētījumiempar pētījumu organizāciju, dokumentācijas izstrādi, likumdošanu, ētiskajiem aspektiem un datu statistiskās apstrādes galvenajiem principiem.
- 1. studiju gads
1. semestris – sākumā, lai izlīdzinātu studentu sākotnējas zināšanas programmas apguvei, ieplānoti ievadkursi medicīnā (anatomija, bioķīmija, iekšķīgas un infekcijas slimības) un matemātikā (varbūtību teorijas, matemātiskās un statistiskās metodes). Vēlāk – obligātie kursi Statistiskā programmēšana un datu pārvaldība, Sociāli medicīniskā pieeja kvantitatīvajos pētījumos un Klīniskie pētījumi.
2. semestris – kursi par klasiskajām datu apstrādes metodēm: Lineārie modeļi, longitudinālo datu analīze, Neparametriskās statistikas metodes, Kategoriju datu analīze, Cēloņsakarību statistika, kā arī otrais kurss par klīniskajiem pētījumiem.
- 2. studiju gads
Studiju kursi par klasiskām (Izdzīvotības analīze, Daudzdimensiju statistiskā analīze) un novatoriskām statistikas metodēm (Mašīnmācīšanās un lieldatu analīze), kā arī Konsultēšana statistikā, Epidemioloģija un prakse. Studiju noslēgumā izstrādāsi un aizstāvēsi maģistra darbu.
- Studiju kursi
1. semestris Kategorija Kursa kods Studiju kursa nosaukums Īstenotājs Kursa vadītājs ECTS A SL_107 Klīniskie pētījumi I Statistikas mācību laboratorija Ziad Taib 6 A SL_136 Laboratorās diagnostikas anatomiskie, fizioloģiskie un bioķīmiskie aspekti Statistikas mācību laboratorija Oksana Koļesova 3 A SL_105 Matemātiskās metodes Statistikas mācību laboratorija Jeļena Perevozčikova 6 A SL_129 Medicīnas pamati biostatistikā Statistikas mācību laboratorija Maksims Mukāns 3 A SL_109 Sociāli medicīniskā pieeja kvantitatīvajos pētījumos Statistikas mācību laboratorija Ieva Reine 3 A SL_108 Statistiskā programmēšana un datu pārvaldība Statistikas mācību laboratorija Andrejs Ivanovs 6 A SL_104 Varbūtību teorija Statistikas mācību laboratorija Eva Petrošina 3 2. semestris Kategorija Kursa kods Studiju kursa nosaukums Īstenotājs Kursa vadītājs ECTS A SL_114 Cēloņsakarību statistika Statistikas mācību laboratorija Māris Munkevics 3 B VVDG_041 Digitālās veselības un veselības datu pamati Veselības vadības docētāju grupa Didzis Rūtītis 3 A SL_117 Kategoriju datu analīze Statistikas mācību laboratorija Maksims Zolovs 3 A SL_115 Klīniskie pētījumi II Statistikas mācību laboratorija Ziad Taib 6 A SL_112 Lineārie modeļi Statistikas mācību laboratorija Māris Munkevics 6 A SL_128 Neparametriskās statistikas metodes Statistikas mācību laboratorija Maksims Zolovs 3 A SL_130 Pētniecības prasmes un kritiskā pieeja biostatistikā Statistikas mācību laboratorija Ieva Reine 6 B AURK_062 Pirma palīdzība un civilā aizsardzība Anestezioloģijas, reanimatoloģijas un klīnisko simulāciju katedra Oļegs Sabeļņikovs 3
Studiju metodes
Studiju programma tiks īstenota, apvienojot teorētisko zināšanu apguvi un prasmju attīstīšanu gan tradicionālās lekcijās un interaktīvās nodarbībās, gan patstāvīgās studijās, gan modernās mācīšanas metodes, piem. uz simulāciju un projektiem balstītu mācīšanos pieeju vai arī uz problēmām balstītu mācīšanās pieeju.
Programma izveidota ciešā sadarbībā ar Latvijas Universitāti, Tartu Universitāti, Upsalas Universitāti un Gēteborgas Universitāti, piesaistot šo augstskolu docētājus programmas kursu realizācijai. Papildus specializētu zināšanu integrēšanai tiks piesaistīti vieslektori no Latvijas un ārvalstu farmācijas kompānijām.
Studiju norises vietas
- Rīgā, Baložu ielā 14
- Medicīnas izglītības tehnoloģiju centrs
- Anatomikums
- RSU centrālā ēka
Darba iespējas pēc studijām
Studiju programmas absolventi strādā primāri par biostatistiķiem farmācijas kompānijās un klīnisko pētījumu organizācijās (CRO), plānojot datu vākšanu klīniskajos pētījumos un novērojumos, statistiski apstrādājot iegūtos datus un analizējot rezultātus. Sekundāri biostatistiķi strādā universitātēs, zinātniskajos institūtos, laboratorijās un citos pētniecības dibinājumos, kuri veic datu vākšanu un rezultātu analīzi ar veselību saistītajās jomās.
Uzņemšanas prasības
- Obligātās prasības
- Pirmā vai otrā cikla augstākā izglītība sekojošās izglītības programmu grupās: Ekonomika, Psiholoģija, Socioloģija un kultūras studijas, Bioloģija, Fizika, Matemātika un statistika, Programmēšana, Ārstniecība, Medicīniskie pakalpojumi, Māszinības, Zobārstniecība, Farmācija, Sabiedrības veselība un citās radniecīgās nozarēs
- Iestājpārbaudījums – tests
- Studijām angļu valodā – angļu valodas zināšanas vismaz B2 līmenī
- Dokumenti, kas jāiesniedz
- Jāaizpilda pieteikums elektroniskajā Uzņemšanas sistēmā
- Pase (datu lapa) vai personas apliecība (eID abas puses)
- Fotogrāfija (studējošā apliecībai)
- Bakalaura diploms un diploma pielikums
- Publikāciju recenzētos žurnālos (ja tādas ir)
- Papildus apmācību un citu aktivitāšu apliecinājumi, kas apliecina mācības kursos, semināros, piedalīšanos konferencēs un kongresos, kas saistīti ar iepriekšējo izglītību statistikā vai matemātikā un/vai darbību statistikas/matemātikas jomā (ja tādas ir)
- Dokuments, kas apliecina dokumentu reģistrēšanas pakalpojuma apmaksu
- Ja kādā no iesniedzamajiem dokumentiem ir cits personas uzvārds un/vai vārds un/vai personas kods nekā pasē, tad jāuzrāda arī dokuments, kas apliecina personas datu maiņu
- Ja reflektants izglītības dokumentu vai akadēmisko grādu ir ieguvis ārvalstīs (izņemot Beļģijā, Igaunijā, Lietuvā, Luksemburgā vai Nīderlandē), pieteikumam pievieno Akadēmiskās informācijas centra izziņu par to, kādam Latvijā piešķirtam izglītības dokumentam vai akadēmiskajam grādam atbilst ārvalstīs iegūtais izglītības dokuments vai grāds
- Vērtēšanas kritēriji
- Studiju programmas Biostatistika reflektantus imatrikulē saskaņā ar konkursa rezultātiem, ko veido testa vērtējums
- Vienādu vērtējumu gadījumā noteicošā ir diploma vidējā svērtā atzīme
Ko studēt tālāk
- Medicīna (piemēram, sabiedrības veselība)
Programmas direktors
Pieņemšanas laiks:
Pēc iepriekšēja pieraksta