Pārlekt uz galveno saturu

12. martā Krīzes vadības padome lēma pārtraukt mācību procesa norisi klātienē visās izglītības iestādēs.

Patlaban studiju process RSU notiek tikai attālināti.

Lūdzam RSU studējošos un darbiniekus rūpīgi iepazīties ar 11. maijā atjauninātajām rekomendācijām iespējamās koronavīrusa izraisītās infekciju slimības COVID-19 izplatības ierobežošanai Rīgas Stradiņa universitātē!

Cienījamie studenti un darbinieki!

Ņemot vērā Pasaules Veselības organizācijas 2020. gada 11. marta paziņojumu, ka Covid-19 ir sasniegusi pandēmijas apmērus, visā Latvijas valsts teritorijā, sākot no 13. marta, izsludināta ārkārtējā situācija, kas ar 7. maija Ministru kabineta lēmumu pagarināta līdz 2020. gada 9. jūnijam ar mērķi ierobežot Covid-19 izplatību ārkārtējās situācijas laikā. Sākot ar 12. maiju, tiks mazināti ierobežojumi izglītības, sporta, dažādu pasākumu organizēšanas un pulcēšanās, transporta un tūrisma jomā. Obligāts priekšnoteikums šo ierobežojumu mazināšanai ir visu fiziskās distancēšanās un epidemioloģisko drošības pasākumu stingra ievērošana ikdienā visās jomās arī turpmāk.

Tomēr izglītības jomā visu veidu mācību process joprojām notiks attālināti, arī Rīgas Stradiņa universitātē. 
Lūdzu rūpīgi iepazīstieties ar atjauninātajām rekomendācijām iespējamās koronavīrusa izraisītās infekciju slimības COVID-19 izplatības ierobežošanai Rīgas Stradiņa universitātē! Būtisku izmaiņu gadījumā informācija arī turpmāk tiks aktualizēta.

Par slimību

COVID-19 ir nesen atklātā koronavīrusa izraisīta jauna infekcijas slimība. Jaunais vīruss un tā izraisītā slimība nebija zināmi pirms uzliesmojuma sākuma Ķīnā, Vuhaņā, 2019. gada decembrī. Visbiežākie COVID-19 simptomi ir drudzis, nogurums, sāpes kaklā, sauss klepus un elpas trūkums. Slimība var izplatīties no inficēta cilvēka uz citu cilvēku ar sīku pilienu starpniecību, klepojot, izelpojot gaisu no tuva attāluma vai šķaudot. Vairumā gadījumu inkubācijas periods svārstās no 1 līdz 14 dienām, visbiežāk ap piecām dienām.

Studiju darba organizācijaRezidentiem
 • Lekcijas un nodarbības RSU arī turpmāk klātienē nenotiek, mācību darbs tiek organizēts attālināti saskaņā ar spēkā esošo un publicēto lekciju un  nodarbību sarakstu. Arī eksāmeni, tostarp valsts pārbaudījumi, RSU tiek organizēti un notiks attālināti.
 • Saziņā aktīvi izmantojamas elektroniskās iespējas. RSU studējošajiem nepieciešams  pieteikt izziņas, atzīmju izrakstus, iesniegumus, izmantojot vietnes MyRSU iespējas vai izmantojot studējošā oficiālo RSU piešķirto e-pastu.
 • Rezidenti turpina savu apmācību tajā rotācijas ciklā, kurš tika sākts pirms ārkārtas situācijas izsludināšanas valstī
 • Rezidenti tiek iesaistīti ārstniecības darbā atbilstīgi situācijai un prasmēm
 • Ārkārtas situācijas apstākļos izmantot elektroniskās saziņas iespējas

Slimību profilakses un kontroles centra epidemiologu ieteikumi COVID-19 profilaksei (07.07.2020.)

Pasaules Veselības organizācijas rekomendācijas COVID-19 izplatības mazināšanai

 • Sekot savam veselības stāvoklim un nedoties uz darbu ar elpošanas ceļu infekcijas slimības pazīmēm (klepus, sāpes kaklā, paaugstināta ķermeņa temperatūra)
 • Bieži mazgāt rokas, izmantojot ziepes, ūdeni un spirtu saturošus roku dezinfekcijas līdzekļus
 • Klepojot vai šķaudot, izmantot vienreiz lietojamās salvetes vai aizsegt muti ar elkoni un pēc tam nomazgāt rokas
 • Izvairīties no pieskaršanās sejai (acīm, degunam, mutei) ar nemazgātām rokām
 • Izvairīties no cieša kontakta ar personām, kurām ir elpceļu infekcijas pazīmes, censties ievērot vismaz divu metru attālumu
 • Regulāri tīrīt un vēdināt telpas

Ja jums ir akūtas elpceļu infekcijas pazīmes (klepus, elpas trūkums, rīkles iekaisums, paaugstināta temperatūra)

 • Neapmeklējiet sabiedriskas vietas un nedodieties uz darbu un ciemos slimības laikā. Sazinieties ar savu ģimenes ārstu telefoniski un, ja veselības stāvoklis to pieļauj, ārstējieties mājās.
 • Izvairieties no tuva kontakta ar citiem cilvēkiem (ievērojiet ne mazāk kā 2 metru distanci).
 • Pēc iespējas ierobežojiet kontaktus ar ģimenes locekļiem, it sevišķi ar personām, kuras vecākas par 60 gadiem, un cilvēkiem ar hroniskām slimībām vai novājinātu imunitāti (piemēram, personām, kas saņem imūnsupresīvu terapiju).
 • Novērsieties no citiem cilvēkiem, kad viņi klepo vai šķauda.
 • Klepojot un šķaudot nosedziet muti un degunu ar vienreizlietojamo salveti, kuru pēc lietošanas izmetiet atkritumos, un pēc tam nomazgājiet rokas. Ja nav vienreizlietojamās salvetes vai kabatlakatiņa, klepojiet vai šķaudiet iekšējā elkoņa locītavas virsmā (piedurknē), bet nedariet to plaukstā.
 • Mazgājiet rokas ar ūdeni un ziepēm vismaz 20–40 sekundes pēc klepošanas, šķaudīšanas vai deguna izšņaukšanas vai lietojiet spirtu saturošu roku dezinfekcijas līdzekli.

Ja jums ir laboratoriski apstiprināta COVID-19 infekcija un ārstējaties mājās:

 • jāatrodas stingrā izolācijā. Šajā laikā nedrīkst pamest dzīvesvietu un jābūt pieejamam saziņai un sadarbībai ar ģimenes ārstu un citām ārstniecības personām. Jāievēro ģimenes ārsta vai citu ārstniecības personu norādījumi. Izolāciju drīkst pārtraukt tikai ar ārstējošā ārsta atļauju;
 • nepakļauj citas personas inficēšanās riskam, neveidot tiešus kontaktus ar citiem cilvēkiem (neuzņem viesus, nedoties privātās vizītēs u. c.);
 • pirmās nepieciešamības preču vai pārtikas iegādei jāizmanto kāda no šādām iespējām: piegāde mājās, izvairoties no kontakta ar piegādātāju; pārtikas vai preču piegāde, ko nodrošina tuvinieki, atstājot iepirkumus pie durvīm; lūgt pašvaldības sociālā dienesta palīdzību, izvairoties no tieša kontakta ar sociālo darbinieku. 

Ja jums ir diagnosticēta saslimšana ar COVID-19, ar jums telefoniski sazināsies ģimenes ārsts un sniegs norādījumus turpmākajai ārstēšanai. Saziņā ar ģimenes ārstu jāsniedz pēc iespējas precīzāka informācija par savu veselības stāvokli un jāpilda ārsta norādījumi. Vieglu simptomu gadījumā ārstēšanās notiek mājas apstākļos. Ja slimības simptomi ir smagi, tad pacients ārstējas stacionāri.

Ja veselības stāvoklis pēkšņi pasliktinās, nekavējoties jāzvana Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam pa tālruni 113.

Pacients tiek uzskatīts par veselu pēc klīnisko simptomu izzušanas un tad, ja atkārtoti testēšanas rezultāti uz koronavīrusu ir negatīvi (izmeklējumam piesaka ģimenes ārsts).

Ģimenes locekļus un personas, kuras dzīvo vienā dzīvoklī vai mājā (mājsaimniecībā) ar pacientu, kuram ir apstiprināta Covid-19 infekcija, uzskata par augsta inficēšanās riska kontaktpersonām. Neatkarīgi no tā, vai persona, kurai apstiprināta Covid-19 infekcija, atrodas slimnīcā vai mājās, personām, kuras dzīvo kopā ar slimnieku, tiek noteikta mājas karantīna jeb pašizolēšanās. 

Par COVID-19 skartajām valstīm, uz kurām tiek attiecināti īpašie piesardzības pasākumi no 17.03.2020., tiek uzskatītas visas pasaules valstis. Sākot no 3. jūnija, personām, kuras atgriežas Latvijā no valstīm, kur 14 dienu kumulatīvais COVID-19 gadījumu skaits uz 100 000 iedzīvotāju pārsniedz 15, turpmākās 14 dienas jāveic pašizolēšanās dzīvesvietā (mājas karantīna). Šajā laikā personai tiek rekomendēts sekot savam veselības stāvoklim un, parādoties kaut niecīgām elpošanas ceļu infekcijas pazīmēm (klepus, sāpes kaklā, paaugstināta ķermeņa temperatūra), sazināties ar ģimenes ārstu.

Savukārt 14 dienu pašizolācija nav jāievēro, ja:

 • ceļo pa Lietuvu un Igauniju;
 • ierodas Latvijā no SPKC mājaslapā publicētajām valstīm, kurās 14 dienu kumulatīvais rādītājs ir zem 15 (aktualizēta informācija).

Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapa
Par vīrusu
Par vīrusa izplatību
Video
Ārlietu ministrijas elektroniskās saziņas vietne; ĀM bezmaksas tālrunis ceļotājiem: 80005905

RSU rektora rīkojumi

Par studiju procesa organizēšanu valstī noteikto ierobežojumu apstākļos (16.03.2020.)

Par epidemioloģiskās drošības ievērošanu masu pasākumu rīkošanā (11.03.2020.)

Par epidemioloģiskās drošības pasākumiem attiecībā uz studiju procesa organizēšanu saistībā ar COVID-19 vīrusa izplatību (11.03.2020.)

Par epidemioloģiskās drošības pasākumiem attiecībā uz Rīgas Stradiņa universitātes darbiniekiem saistībā ar COVID-19 vīrusa izplatību (11.03.2020.)


Ministru Kabineta lēmums par ārkārtas situācijas izsludināšanu


RSU profesore un infektoloģe Ludmila Vīksna: par COVID-19 – zināmais nezināmajā (16.03.2020.)

RSU profesore un infektoloģe Ludmila Vīksna: par COVID-19 – zināmais nezināmajā (turpinājums) (16.04.2020.)

LV portālā RSU prof. Ģirts Briģis stāsta, kā apturēt COVID-19 pandēmiju (14.04.2020.)

Zoom intervija ar RSU Medicīnas izglītības tehnoloģiju centra direktori Ievu Šlēziņu par tehnoloģisko risinājumu klepus simulācijai (26.04.2020., LTV Ziņu dienests)

RSU docētāji piedalās LR1 raidījumā par veselīgu uzvedību un tās maiņu pandēmijas laikā (27.04.2020.)

Profesors Ģirts Briģis: Pagurums no distancēšanās ir bīstams (28.04.2020.)

Prof. Ģirts Briģis: Turpmāk būs jāmācās sadzīvot ar COVID-19, taču piesardzību nedrīkst zaudēt (06.05.2020.)

"Galvenais ir saglabāt mieru un racionālu skatu uz dzīvi": ko par COVID-19 domā iedzīvotāji Latvijā un Lietuvā (08.05.2020.)

Sociālantropologs Klāvs Sedlenieks: Vai visiem krīze ir iespēju laiks? (18.05.2020.)

Infektoloģe Ludmila Vīksna: Neesmu atradusi skaidrojumu tam, ka būs globāls otrais Covid-19 vilnis (22.05.2020.)

Prof. Gunta Ancāne: Šī krīze izgaismo katra cilvēka brieduma pakāpi (25.05.2020.)

RSU profesore un infektoloģe L. Vīksna aicina pret koronavīrusu izturēties ar pietāti (16.06.2020.)

vai_rokas_nomazgaji.png